Onderontwikkelde leerkrachten brengen Surinaamse jeugd ernstige schade toe, beweert waarnemer

donatie schoollokalen

Suriname-analist R. Pinas trekt een harde en onvermijdelijke conclusie: een groot deel van de onderwijsgevenden in Suriname is simpelweg niet bekwaam om les te geven.

Volgens hem is het triest gesteld met hun algemene ontwikkeling en dan drukt hij zich nog voorzichtig uit.

De objectieve analist baseert zijn oordeel op talrijke gesprekken die hij door de jaren heen heeft gevoerd met leerkrachten van zowel de basisschool als middelbare en hogere opleidingen.

Wat hij daarin keer op keer tegenkomt, zo zegt hij aan GFC Nieuws, is ronduit beschamend. Een groot deel van hen heeft nauwelijks kennis van de meest basale informatie en hun taalgebruik is ondermaats.

Over het wereldgebeuren weten ze nagenoeg niets en wat hem nog het meest zorgen baart is dat hun schamele kennis vaak afkomstig is van sociale media, in het bijzonder TikTok, een platform dat berucht is om de verspreiding van desinformatie.

Maar het stopt daar niet. Volgens de waarnemer die een score van 131 heeft op de Wechsler Adult Intelligence Scale, de meest gebruikte IQ-test voor volwassenen en erkend door psychologen en wetenschappers, zijn veel leerkrachten in Suriname op een bizarre manier bijgelovig.

Ze zijn naar zijn zeggen niet alleen vatbaar zijn voor misleidende informatie, maar ze dragen ook irrationele overtuigingen over op leerlingen.

“Dat een leerkracht in 2025 nog steeds denkt dat bepaalde cijfers ongeluk brengen of dat zwarte katten kwaad betekenen, zegt al genoeg over het bedroevende niveau.

Hoe kunnen zulke mensen de volgende generatie opleiden? Ze zijn zelf dringend toe aan scholing”, stelt Pinas fel.

Volgens hem is het overduidelijk dat een groot deel van deze onderwijsgevenden simpelweg niet in staat is om kinderen en oudere studenten op een verantwoordelijke manier te onderwijzen.

In plaats van les te geven, zouden velen van hen zelf weer in de schoolbanken moeten plaatsnemen.

“Dit probleem raakt de kern van Suriname’s toekomst. Een volk dat niet goed wordt onderwezen, blijft stilstaan terwijl de rest van de wereld vooruitgaat.

Het onderwijs is de ruggengraat van onze samenleving. Als de onderwijzers zelf gebrekkig zijn, dan is het hek van de dam.”