Holika: De vlam van vernieuwing en de kracht van vooruitgang

suriname phaghwa

De lucht trilt van opwinding, de geur van verbrande houtstapels vermengt zich met de zoete geur van gulab jamun en jalebi.

Overal weerklinken chawtal, lachende stemmen en het aanstekelijke ritme van feestelijke liederen. Holika verbrandt, en met haar de symboliek van het kwade dat plaatsmaakt voor het goede.

Dit eeuwenoude ritueel van reiniging en vernieuwing herinnert ons eraan dat donkerte altijd plaatsmaakt voor licht, en stagnatie voor vooruitgang.

Op 25 mei 2025 zullen we opnieuw voor een heilige verbranding staan—de verkiezingen. En net zoals we met Holika Dahan afscheid nemen van het kwaad, zo moeten we ook politiek gezien de krachten die chaos, verdeeldheid en stilstand brengen, achter ons laten.

De keus is helder: we kunnen terugvallen in de oude patronen van wanbestuur en corruptie, of we kunnen de koers van vooruitgang vasthouden en Suriname verder opbouwen onder de bekwame leiding van president Chan Santokhi.

Ons land werd jarenlang gehuld in een verstikkende duisternis—de erfenis van een leeggeroofde staatskas, torenhoge schulden en wanbeleid ketende ons aan de afgrond.

Maar zoals Holika door het vuur werd verteerd en plaats maakte voor licht, zo branden wij nu de overblijfselen van dat duistere verleden weg, op weg naar een toekomst vol mogelijkheden.

Wie goed kijkt, ziet de eerste vruchten van herstel: economische stabilisatie, internationale geloofwaardigheid en een land dat langzaam maar zeker weer op adem komt.

Holika Dahan leert ons dat vuur zuivert en ruimte maakt voor iets nieuws. Net zo is President Santokhi bezig geweest de fundamenten van een nieuwe toekomst te leggen.

De tegenstanders van vooruitgang fluisteren leugens in de oren van het volk. Ze roepen om verandering, maar wat voor verandering?

Terug naar een verleden waar wanbeleid de norm was? Terug naar een tijd waarin onze jeugd geen toekomst had, waarin investeerders Suriname de rug toekeerden en waarin onzekerheid het dagelijks leven bepaalde?

Nee, net zoals Holi het feest is van kleur, vreugde en eenheid, zo moeten we kiezen voor een toekomst vol mogelijkheden en niet voor een terugval in chaos.

Chan Santokhi en zijn team hebben bewezen dat geduld, moed, durf en beleid werken. De onderhandelingen met internationale kredietverstrekkers, het aantrekken van buitenlandse investeringen en het opbouwen van een transparante regering zijn geen loze woorden geweest, maar meetbare daden.

Rome is niet in één dag gebouwd en ook Suriname kan niet in een paar jaar van puinhoop naar paradijs transformeren. Maar de weg is ingezet, en we moeten die aflopen.

Op Holi gooien we poeder in alle kleuren van de regenboog. Laten we die symboliek doortrekken naar onze samenleving: een natie waar iedereen, ongeacht afkomst of achtergrond, samenwerkt aan een betere toekomst.

Een toekomst waarin openheid van bestuur, economische groei en sociale ontwikkeling de norm zijn. Laten we daarom op 25 mei 2025 opnieuw kleur bekennen en onze stem geven aan de man die bewezen heeft een leider te zijn in moeilijke tijden.

Net zoals het vuur van Holika de duisternis verbrandt, zo kan onze stem op Santokhi de duisternis van het verleden definitief achter ons laten. Kies voor vooruitgang. Kies voor stabiliteit. Kies voor Suriname.

Holi Hai! En op naar een nieuwe overwinning!

Mw. Ameerani V. Jarbandhan, PT., MSc., PhD.
Fysiotherapeut/Bewegingswetenschapper/Doctor in Biomedische Wetenschappen