Bijstandsgebruik onder Surinaamse Nederlanders een van de laagste van niet-westerlingen

euros

Er wordt veel gespeculeerd over wie in Nederland het vaakst een bijstandsuitkering ontvangt.

Sommigen denken dat bepaalde migrantengroepen er bovengemiddeld gebruik van maken, terwijl anderen juist vinden dat de cijfers een ander verhaal vertellen.

Maar wat zeggen de feiten? Bekijk onderaan de grafiek.

Uit onderzoek van de redactie van GFC Nieuws, gebaseerd op gegevens van het CBS, blijkt dat meer dan de helft van de bijstandsgerechtigden in Nederland is geboren buiten Europa.

Toch is de grootste groep uitkeringsgerechtigden niet de Surinaamse gemeenschap, zoals soms wordt gedacht.

In juni 2024 ontvingen 180.000 mensen die in Nederland geboren zijn een bijstandsuitkering, wat neerkomt op 44 procent van het totaal.

Daar tegenover stonden 208.000 bijstandsontvangers die buiten Europa zijn geboren, oftewel 51 procent.

Binnen die groep zijn migranten uit Syrië het sterkst vertegenwoordigd met 50.000 bijstandsgerechtigden, gevolgd door Marokkanen (27.000) en Turken (22.000).

Surinamers nemen een opvallende positie in. Hoewel ze een van de grotere migrantengroepen vormen in Nederland, is het bijstandsgebruik onder hen relatief laag.

bijstand herkomst

In totaal ontvingen 11.400 Surinaamse migranten bijstand, terwijl dat aantal bij bijvoorbeeld Syriërs en Marokkanen veel hoger ligt.

Deze cijfers laten zien dat de verdeling van bijstandsuitkeringen niet altijd strookt met de beeldvorming.

De werkelijke cijfers bieden een genuanceerder inzicht in hoe de bijstand in Nederland verdeeld is.